Język / language:

Newsletter

Szukaj

Końskie

www.umkonskie.pl
Końskie
Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie
Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie
Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie Końskie - zdjęcie

Miasto i gmina Końskie usytuowane są w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w obrębie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego


czytaj dalej...

Miasto i gmina Końskie usytuowane są w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w obrębie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Końskie to jedno ze starszych miast centralnej Polski. Choć prawa miejskie otrzymało dopiero w 1748 roku, to już wcześniej było znane i cenione. Stanowiło niegdyś własność znamienitych rodów: Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich.

 

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest zespół pałacowo-parkowy Małachowskich z połowy XVIII wieku. Zespół tworzą dwa skrzydła pałacowe zakończone piętrowymi, podwójnymi pawilonami, zamknięte od południa gloriettą. Przylegający do niego od północy park, nagradzany w konkursach branżowych, do dziś uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Spotkać w nim możemy 300-letnie lipy, 200-letnie dęby oraz ciekawe budowle o osobliwej architekturze tj. Oranżerię Egipską projektu F.M. Lanciego ze staroegipskimi motywami oraz Świątynię Grecką z okazałym portykiem kolumnowym. W centrum miasta wznosi się Kolegiata pw. Św. Mikołaja i św. Wojciecha – najstarszy kościół w mieście i miejsce pochówku Kanclerza Wielkiego Koronnego Jana Małachowskiego. Z ciekawych elementów architektonicznych świątyni warto wymienić późnogotycki portal nad południowym wejściem oraz rzadkie sklepienie gwieździste w prezbiterium.

Również okolice miasta obfitują w liczne pamiątki z przeszłości.

W Modliszewicach można zobaczyć dwór obronny z pocz. XVII wieku, a w Kazanowie pobernardyński zespół klasztorny. Zwolenników myśli technicznej zainteresują na pewno pamiątki z dziedziny przemysłu z okresu XVII i XIX w., stanowiącego czasy świetności regionu. Szczególnie ważne jest Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi zlokalizowane w dawnej walcowni i pudlingarni powstałej z inicjatywy Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Skrywa w swym wnętrzu 8,5 m żelazne koło wodne wprawiane w ruch siłą wody podczas organizowanych latem Kuźnic Koneckich. Podobny zakład znajduje się w pobliskim Maleńcu (gmina Ruda Maleniecka), a także w Starej Kuźnicy – gdzie znajduje się unikalna XIX-wieczna kuźnica mechaniczna z oryginalnym napędem wodnym i wyposażeniem. Ofertę edukacyjną gminy stanowią, poza przedszkolami i szkołami podstawowymi, gimnazja, licea ogólnokształcące oraz zespoły szkół ponadgimnazjalnych. Na terenie miasta funkcjonuje również Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz szkoły niepubliczne, kształcące młodzież w licznych zawodach. W gminie Końskie dominuje tradycyjne odlewnictwo i przemysł metalowy, a ostatnio bardzo prężnie rozwija się produkcja ceramiczna.

 

Bogate zaplecze techniczne i rozbudowana infrastruktura przemysłowa tworzą sprzyjające warunki i możliwości rozwoju gospodarczego. Wyjątkowym walorem gminy są rozlegle obszary leśne, które w latach II wojny światowej stanowiły teren walk licznych grup partyzanckich działających na Ziemi Koneckiej, m.in. majora Hubala” oraz oddziałów „Robota, „Szarego” i „Ponurego”. Wyrazem pamięci i hołdu mieszkańców dla ich bohaterstwa są coroczne obchody Koneckiego Września organizowane w pierwszy weekend września. Cennym walorem gminy są atrakcyjne przyrodniczo tereny, czyste środowisko, a także dostępność komunikacyjna. W sąsiedztwie rozległych kompleksów leśnych, nad zalewem na rz. Czarnej leży Sielpia – największa miejscowość wypoczynkowa województwa świętokrzyskiego. Z doskonale rozwiniętą bazą gastronomiczną, noclegową, siecią handlową oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego i turystycznego zaspokaja potrzeby turystów przyjeżdżających z wielkich aglomeracji miejskich. W mieście istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania sportu. Funkcjonują dwa stadiony, korty tenisowe, dwie hale sportowe oraz nowoczesna kryta pływalnia. Działają liczne organizacje zajmujące się sportem, turystyką i rekreacją.

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.